Saka, ja Frankfurtes techno scēnai jebkad ir bijis sinonīms, tad tas noteikti ir Sven Väth. Viens no pirmajiem Eiropas techno dīdžejiem un retais, kurš pēc vairāk, kā  30. pavadītiem gadiem uz deju skatuves, joprojām ir pieprasījuma un atzinības augstumos. 26. oktobrī Sven Väth paliks 50!

svens

 

Sven Väth sestdien iesoļos sestajā gadu desmitā un nostāsies līdzās citām elektroniskās deju mūzikas leģendām – DJ piecdesmitgadniekiem, kā piemēram Carl Cox (52), Pete Tong (54), Danny Tenaglia (53), Jeff Mills (51) un Derrick May (51), kuri joprojām dēvējami par dīdžeju pasaules līderiem.

Šāda mēroga publisko figūru, kuri joprojām virza muzikālās galaktikas, asimilējot caur sevi visdažādākos kultūras slāņus un pamatojoties uz to, radot jaunas, šādu cilvēku ir – vienības. Pirmā saskarsme ar mūziku Svenam radās 16. gadu vecumā, kad vecākiem piederošajā alus bārā Obertshausen mazpilsētā viņš atskaņoja mūziku, no rock’n’roll līdz disco. Par Dīdžeju Sven Väth nolēma kļūt 1980. gada vasarā, kad pirmoreizi apmeklēja Ibizas salu. Par toreiz vēl noslēpumaino salu Svens izdzirdēja Hesses pilsētā (Frankfurtes apkaimē) kurā tolaik dzīvoja. Ceļā līdz Barselonai viņš devās ar autostopiem, pavadot trīs mēnešus salā, nakšņojot pārsvarā Beniras pludmalē un dalot pasākumu flaijerus uz ielām.

OFF

 

Karjeras sākums un pop mūzika

Sven Väth DJ karjera aizsākās 1982. gadā, kad viņš kļuva par rezidentu slavenajā Frankfurtes klubā “Dorian Gray”, spēlējot mūziku, kuru tolaik Eiropā dēvēja par “hi-energy” (eurodisco un pop-mūzikas mix). 1983. gadā šajā klubā viņš iepazinās ar diviem producentiem Michael Münzing un Luca Anzilloti un kļuva par solistu jaunizveidotajā projektā “OFF”. Šim deju mūzikas projekta nosaukumam bija pat atšifrējums “Organisation For Fun”. Mūzikas žanrs vairāk atgādināja toreiz populāro “New Vawe” un agrīno house, kurā pašam Sven Väth bija tikai vokālista loma, mūziku rakstīja viņa kolēģi. Neskatoties uz pāris izdotajiem Top albumiem un veiksmīgiem singliem, viņu visu laiku veiksmīgākais Hits paliek «Electrica Salsa».

 

 

Vēlāk šo naivo “jauno romantiķu” mūziku abi producenti Michael Münzing un Luca Anzilloti novedīs līdz pilnībai, izveidojot 90-to gadu veiksmīgāko eurodance projektu “SNAP!” 1988. gadā Sven Väth šis pop-stāsts vairs neinteresē un trijotnes muzikālā sadarbības beidzas. Par iemeslu kļūst Sven Väth aktīvā aizraušanās ar techno un jaunais Frankfurtes klubs “Omen”, par kura līdzīpašnieku kļūst pats Svens (24. gadu vecumā!).

 

sven-vath-earlyKlubs Omen un Frankfurte

Sven Väth un Frankfurtes vārds techno mūzikas kontekstā pirmoreizi izskanēja pasaulē saistībā tieši ar klubu “Omen”. Rietumu Vācijas biznesa centrs pēkšņi 80-to gadu beigās kļuva arī par Vācijas klubu galvaspilsētu. Berlīnes mūris vēl nebija kritis, līdz pirmajam Love Parade Rietumberlīnē (1989) vēl bija jāgaida gads, bet Frankfurtē jau pilnā sparā dārdēja klubu dzīve, reivi un klubs “Omen”, par kuru runāja teju visā Rietumu Eiropā.
Tieši šeit notika leģendārie Sven Väth 48-stundu garie seti (bieži ar skābekļa maskas palīdzību).
90-to gadu sākumā Frankfurtes pilsēta nopietni konkurēja ar Berlīni par techno galvaspilsētas statusu Vācijā. Ja Frankfurtes techno scēnai jebkad ir bijis sinonīms, tad tas noteikti radās 90-to gadu sākumā un tam vārds ir Sven Väth. Klubs “Omen” nostrādāja 10. gadus (1988-1998), ieliekot pamatus techno trance mūzikas kultūrai Rietumu Vācijā. Frankfurte vairs nebija tikai biznesa centrs.
Trance un evolūcija
Laika gars kļuva par Sven Väth un viņa domubiedru skanējumu. Svens nodibināja vairākus leiblus: Eye-Q, vēlāk Harthouse un Recycle Or Die. 90-tajos viņa techno skanējums kļuva arvien ātrāks un skarbāks. Pateicoties atpazīstamībai un veiksmīgiem līgumiem ar major ierakstu kompāniju Virgin Recordings, ap viņu sāka pulcēties daudz jaunu mūziķu, kā piemēram DJ Dag, Resistance D, Pascal Feos, Jam & Spoon un citi, kuri arī ielika to pamatni mūzikai, kura sāka skanēt Sven Väth setos un kuru vēlāk nodēvēs par techno trance. Sven Väth setos arvien vairāk parādījās melodijas un Frankfurtes techno ieguva savu skanējumu. Interesants ir šī mūzikas sub-žanra tālākais ceļš. Pastāv tēze, ka Goa trance, kā mūzikas virziens radās pateicoties vācu tūristiem, kuri pavadot ziemas mēnešus Indijas Goa, ņēma līdzi kasetes ar Sven Väth ierakstiem. Psihodeliskā sintēzē šī mūzika Goa asimilējās un ieguva nosaukumu Goa Trance. Bet tas jau ir cits stāsts.
sven-vaeth_503_o
Party Animal imidžš 
Papa Sven, kā viņu jau sen dēvē fani, ir kļuvis zināms arī, kā viens no aktīvākajiem uzdzīvotājiem dīdžeju vidū. Pats viņš šo faktu nekad nav slēpis, nedz arī kaunējies no tā. Sven Väth kāre uz āfter-pārtijiem parādījās jau “Omen” kluba laikā, kad aizsākās leģendām apvītie Frankfurtes after-hours. Viņš var absolūti vēsā mierā pēc uzstāšanās kādā no pasaules superklubiem turpināt svinēt kaut kur garāžā vai kādā lauku sētā, kopā ar apkopējām, bārmeņiem un citiem zvēriem. Viņa “Party Animal” imidžš 2010. gadā tika realizēts arī Cocoon Ibiza konceptā. Bet slavenie Papa Sven Ibizas villa-pārtiji ir patiešām atsevišķs stāsts.

 

Party-Animals-5549_0

 

 

Sven Väth un Ibiza

Būdams cieši saistīts ar Ibizu jau kopš 80-to gadu vidus, Sven Väth tikai 1999. gadā pirmo reizi pamēģināja ievest Vācu techno mūziku Ibizas salā. Tolaik salas muzikālo klimatu pilnībā noteica angļu komerciālā house mūzika un trance bet klubos uzstājās gandrīz tikai Anglijas dīdžeji. Sven Väth ierašanās salā ar techno pasākumu zem dīvaina nosaukuma “Cocoon” likās nolemta uz izgāšanos. Tolaik vidējais techno skaņdarba ātrums bija 130 sitienu (BPM) minūtē un vidējam angļu klubu tūristam šāds skanējums likās pārāk skarbs. Pirmā sezona ar tikai četriem pasākumiem pagāja bez lieliem zaudējumiem, tomēr kluba Amnesia vadība žēlojās par Svena domubiedra un kolēģa Rikardo Villalobosa mūziku, kura pretstatā Sven Väth un trešā cīņu biedra Richie Hawtin mūzikai esot pārāk lēna un miegaina. Tomēr viss mainījās pēc pāris sezonām, kad modē nāca minimal techno. Vēl pāris gadus vēlāk par Sven Väth un viņa pasākumiem Ibizā rakstīs, ka tieši tie atnesa uz Ibizas salu īstu techno mūziku.

 

sven cocoon

 

 

Cocoon 

Cocoon vārds nav vienkārši klubu brends ar 15. gadus bagātu vēsturi, tā ir maza impērija, kura vienmēr asociējas ar Papa Sven vārdu. Cocoon stāsts iesākās vēl pirms slavenā Frankfurtes kluba dzimšanas un Svena ierašanos Ibizā. 1996. gadā Svens iesāka veselu pasākumu sēriju zem nosaukuma «Cocoon». Tajos viņš zaudēja kaudzi naudas, tomēr no savas idejas neatteicās. No 1998 līdz pat Cocoon kluba atvēršanai 2004. gadā Svens aizvadīja regulāros pasākumus citā Frankfurtes klubā – U60311. Cocoon kļuva par Sven Väth veiksmīgāko ideju, kuras pamatā maza techno impērija ar ierakstu leiblu, aģentūru, frančīzes pasākumiem, apģērbu līniju un daudz ko citu. Par Cocoon brenda tramplīnu kļuva tieši veiksmīgie Cocoon Ibiza pasākumi, kuri padarīja jauno Frankfurtes techno trendu atpazīstamu visā mūzikas pasaulē. Diemžēl pašu klubu saglabāt Svenam neizdevās. Par vienu no labākajiem pasaules klubiem kļuvušais “Cocoon club” Frankfurtē tika aizvērts 2012. gada nogalē. Ambiciozais projekts pēc 8. darbības gadiem kļuva nerentabls.

 

Sven Väth

 

Sven Väth 50!

Viņa karjera varētu kļūt par scenāriju kino filmai vai grāmatas cienīgam stāstam. Neskatoties uz dažiem zaudējumiem karjeras laikā, Sven Väth joprojām ir viens no ietekmīgākajiem klubu māksliniekiem elektroniskās mūzikas pasaulē. Cocoon pēc 15. gadiem Ibizā joprojām ir starp Top pasākumiem, bet pats Papa Sven ik gadu atklāj jaunus vārdus uz klubu skatuves un rada trendus. Pēdējos gadus viņa vārds ir cieši saistīts ar populārāko Vācijas techno festivālu “Time Warp”, kurš parādījās pasākumu kalendāros 1994. gadā. Deviņdesmito gadu beigās daudziem nebija šaubu, ka tādi megafestivāli, kā Mayday un I Love Techno ir dominējošie un lielākie Eiropas tehno mūzikas festivāli telpās. Tomēr viss mainījās, kad Time Warp organizācijai pievienojās Papa Sven un jau pagājušās desmitgades sākumā Mannheimas pasākums kļuva par veiksmīgāko un apmeklētāko festivālu ar ikgadējo apmeklētību ap 50 000. Par iemeslu tam kalpo arī spēcīgais Line Up, kurš neaprobežojas tikai ar Vācijas skatuves zvaigznēm.

Viens no pirmajiem Vācijas (Eiropas) techno dīdžejiem un retais, kurš pēc 32. pavadītiem gadiem uz deju skatuves, joprojām ir pieprasījuma un atzinības augstumos 26. oktobrī svinēs savu  50. gadu jubileju! Sven Väth 50 Birthday Party norisināsies sestdien, 25. oktobrī Manheimas Mainmarkthallē, no plkst 21.00 līdz 26. oktobra plkst 10.00 rītā kopā ar tuvākajiem draugiem un domu biedriem.

 

Foro: Phrank un publicitātes foto.